Regulamin V edycji Rzeszowskiej Ligi Bilardowej

1. Organizatorem V edycji Rzeszowskiej Ligi Bilardowej jest klub bilardowy Trójkąt mieszczący się w Rzeszowie przy ulicy Fredry 7.

Start V edycji Rzeszowskiej Ligi Bilardowej planowany jest na 30.09.2019 , natomiast zapisy prowadzone będą do 23.09.2019 r. Zapisów można dokonać osobiście w klubie lub telefonicznie.

Uwaga!!! Warunkiem dopuszczenia drużyny do rozgrywek jest wniesienie opłaty startowej najpóźniej w dniu rozgrywania swojego pierwszego meczu.

 

2. Drużyny

2a. Zawodnicy uczestniczący w rozgrywkach V edycji RLB podzieleni będą na 3 grupy:

- grupa I – byli i obecni zawodnicy Ekstraklasy i I Polskiej Ligi Bilardowej

- grupa II – byli zawodnicy II Polskiej Ligi Bilardowej ( nie wliczając bieżącego sezonu rozgrywek )

- grupa III – pozostali zawodnicy

2b. W skład drużyny wchodzi minimum 2 zawodników, z czego co najmniej jeden musi być z grupy III. Wpisowe od dwuosobowej drużyny wynosi 120 PLN – każda kolejna osoba wchodząca w skład drużyny dopłaca do wpisowego 30 PLN.

2c. Skład drużyny jest dowolny, jednakże do meczu ligowego dopuszczone będą następujące warianty:

- jeden zawodnik z grupy I , pozostali zawodnicy z grupy III

- co najmniej jeden zawodnik z grupy III, reszta składu dowolna

Dowolny zawodnik z drużyny z grupy III musi podczas meczu ligowego rozegrać co najmniej jeden mecz indywidualnie !!!

Uwaga!  Po rozpoczęciu rozgrywek nie ma możliwości zmian personalnych w składach drużyn.

 

3. Mecze

3a. Każdy mecz składa się z trzech pojedynków: dwóch indywidualnych i jednego parami.

3b. Pojedynki indywidualne rozgrywane są w odmianę 8 i 9 bil ( jeden w 8 bil, drugi w 9 bil ), pojedynek parami - w odmianę 9 bil ( zgodnie z przepisami PZBil - bila nr 1 na punkcie głównym, ROZBICIE DYNAMICZNE !!! )). ( W pojedynku parami zawodnicy z jednej drużyny wykonują uderzenia naprzemiennie!!! ).

3c. Wszystkie pojedynki rozgrywane są do 4 wygranych partii. Kolejność pojedynków jest dowolna.

3d. Rozbicie w każdym pojedynku jest naprzemienne.

3e. Termin rozgrywania meczów między poszczególnymi drużynami odbywał się będzie zgodnie z zatwierdzonym terminarzem - o zmianie terminu rozgrywanego meczu drużyna przeciwna powinna zostać poinformowana najpóźniej dzień wcześniej przed planowanym terminem meczu. W przypadku braku poinformowania drużyny przeciwnej o niemożności stawienia się na mecz ligowy mecz kończy się walkowerem – nie ma możliwości rozegrania meczu w innym terminie.

 

4. Punktacja

4a. Suma partii zdobytych przez drużynę we wszystkich trzech pojedynkach w danym meczu decyduje o wyniku.

4b. Za wygrany mecz drużyna otrzymuje 3 punkty, remis 1 pkt, przegrany 0 pkt, walkower -1 pkt.

 

5. System rozgrywek

Rozgrywki ligowe składają się z trzech faz:

5a. Runda pierwsza - mecze "każdy z każdym", zgodnie z ustalonym terminarzem rozgrywek. Przed meczem drużyny losują (w dowolny sposób), która drużyna jest gospodarzem, a która drużyną gości. Drużyna "gości" dopisuje się do wcześniej ustalonego składu gospodarzy (na protokole meczowym).

5b. Runda druga – zespoły podzielone zostaną na dwie grupy: pierwsza „ósemka” rankingu utworzy grupę mistrzowską, pozostałe zespoły utworzą grupę pechowców. Dodatkowo punkty zdobyte w rundzie pierwszej będą zmniejszone o połowę (zaokrąglone w górę). Grupy mistrzowska i grupa pechowców rozgrywają swoje mecze jak w rundzie pierwszej (każdy z każdym, losują gospodarza meczu i grają tylko w swoich grupach!!! ). Następnie najlepsza „szóstka” z grupy mistrzowskiej plus zwycięzcy baraży (drużyny z miejsc 7-8 grupy mistrzowskiej z dwoma najlepszymi zespołami z grupy pechowców) zagrają play-offy o awans do turnieju finałowego (4 z 5, 3 z 6, 2 ze zwycięzcą barażu 7 i 10, 1 ze zwycięzcą drugiego barażu – z miejsc 8 i 9).

5c. Runda trzecia - TURNIEJ FINAŁOWY

W turnieju finałowym zagra tylko najlepsza „czwórka” rankingu!!! Rozstawienie wg zajętych miejsc w poprzednich rundach, system pucharowy, do pięciu wygranych partii – zasady jak w poprzednich rundach: dwa mecze singlowe w 8bil i 9 bil, mecz parami w 9bil – w przypadku remisu dogrywka w odmianę 8bil do 5 wygranych pomiędzy dwoma dowolnie wyznaczonymi zawodnikami z obydwu drużyn.

W turnieju finałowym będzie obowiązywało uczestnictwo w wizytowej koszuli z krawatem lub muszką oraz kamizelce, ciemnych wizytowych spodniach i butach. Dopuszcza się możliwość gry w klubowych koszulkach polo ( we wcześniejszych etapach strój jest dowolny).

 

6. Puchary i nagrody

I miejsce: 600 PLN + puchar + nagrody rzeczowe

II miejsce 400 PLN + puchar + nagrody rzeczowe

III miejsce 200 PLN + puchar + nagrody rzeczowe

 

* zawodnik, który znacząco odbiega umiejętnościami w danej grupie, może zostać przeniesiony przez organizatora do grupy wyższej lub niższej

** o innych sprawach nieujętych w regulaminie decyduje organizator Rzeszowskiej Ligi Bilardowej